Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nerelerde Kullanılır?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nerelerde Kullanılır?

 

Yenilenebilir enerji kaynakları bir çok kişinin bildiği gibi, doğadaki tükenmeyen enerjilerin sürekli olarak kullanılabildiği, doğa dostu enerjinin üretilmesidir. Bu yazımızda da bu temiz Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nerelerde Kullanılır yada nelerde kullanılabilir bunları açıklamak istedik.

Ülkemizin coğrafi konumu dikkate alındığında, yenilenebilir enerji kaynakları arasında sınırsız bir güce sahip olan güneşten yararlanılarak üretilen enerjinin yılın 10 ayında kullanılabilmesi sağlanabilmektedir. Bu rakam gerçekten de çok iyidir ve enerji tüketiminin yüzde 80’lere varan oranlarla azalması sağlanabilir. Tükeneceği süre içinden daha kısa sürede yeniden üretilebilen yenilenebilir enerji kaynakları, bölgenin coğrafi konumuna göre değişiklik gösterebilir.

Bu imkanlardan yararlanabilmek için doğadaki hangi kaynaklardan enerji üretimi yapılacağı hususunun iyi bilinmesi gerekmektedir.

 3-1024x681 Yenilenebilir Enerji  Kaynakları Nerelerde Kullanılır?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Ülkemizde kullanılabilen enerji kaynakları bilindiği üzere elektrik enerjisi ve zararlı maddelerin yakıldığı fosil yakıtlardan kaynaklanan enerjilerdir.

Yenilenebilir enerjilerin kullanımı ise güneş ve diğer doğal kaynaklardan üretilebilen enerjilerdir. Bu kaynaklar arasında güneşlenme süresi uzun olan ülkelerin yararlandığı güneş enerjisi ilk sıradadır. Güneş enerjisi, güneş panelleri aracılığıyla ısı ve elektrik enerjisi depolayabilen bir kaynaktır.

Rüzgar enerjisi, bir bakıma güneşten gelen bir enerji olarak değerlendirilebilir. Güneşin ısıtmadığı yerlerdeki basınç farklılıklarından oluşan rüzgar, özel türbinlerle ürettiği kinetik enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştüren bir sistemdir. Ancak diğer farklı etkenlerin de olması nedeniyle diğer kaynakların gerisinde kalır.

Yeraltı sularından kaynaklanan jeotermal enerji de ülkemizde üretilebilen yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alır. Hidroelektrik enerji de akan sudan elde edilen enerji olduğundan benzer özellikler gösterebilir.

Biyokütle enerjisi ise, hayvansal ve bitkisel atıklardan oluşan enerji türüdür ve uzun yıllar boyunca kullanılmıştır.

Bu tür enerjilerin kullanılması doğaya ve ekonomiye çok büyük katkılar sağlar.

 4-1024x682 Yenilenebilir Enerji  Kaynakları Nerelerde Kullanılır?

Yenilenebilir Enerji  Kaynakları Nerelerde Kullanılır?

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı elektrik enerjisi, sıcak su üretimi ve ısınma gibi ihtiyaçlar için kullanılmaktadır.

Günümüzde yapılan bir çok çalışma, bu enerjinin tüm enerji sarfiyatı gereken alanlarda kullanılmasını sağlama yolundadır. Arabalar, bisikletler ya da makinelerin güneş enerjisi ile çalışabilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak bunu yaygınlaştırma yolları konusunda bir adım atılmamaktadır.

Bu nedenle bir çok çalışmadan halkımızın haberi olmamaktadır. Oysa tarlalarda, sanayi sektöründe bir çok enerji yenilenebilir üretimi yapılmakta ve bu enerji kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji en güvenilir, en ucuz ve en sağlıklı enerji kaynağıdır.

Güneş paneli ile ısınan bir suyun D vitamini oranı da yüksek olacağı için saç ve cilt sağlığına, o su ile yapılan bir bardak çayın kemik sağlığına faydası gerçekten de paha biçilemezdir.

Ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılması için gerekli yatırımların yapılması ve halkın da bireysel kullanımlar için bilinçlendirilmesi konusunda uygulamalar yapılmalıdır.

Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılabilir?

Günümüzde yaşamımızın her alanına giren güneş enerjili ürünlerin yarınlarda diğer enerji ile çalışan her tür araç gereçte kullanılacağı kesindir. Güneş enerjili arabalar yavaş yavaş trafiğe çıkmaya başlamıştır, bunun yanında bisiklet ve motosikletler yaygınlaşmaya başlamıştır. Güneş enerjili tekneler yapılmış hatta birkaçı dünyayı dolaşmaya başlamıştır. Güneş enerjili uçaklar uydu ile başlamış günümüzde tüm hava yolları için tasarlanır olmuştur. Macaristan’da güneş enerjisi ile çalışan saatte 15 km. hız yapan tren yolcu taşımaya başlamıştır. Güneş enerjili otobüsler dünyanın her yerinde yaygınlaşmaktadır. Şimdiye kadar dünyada güneş enerjisi ile çalışan en büyük sistem uluslar arası uzay istasyonudur. 8 güneş kanadı ve 33 bin adet güneş pili ile çalışan bu sistem bu güne dek  yapılmış en pahalı sistemdir. 112-640x427 Yenilenebilir Enerji  Kaynakları Nerelerde Kullanılır? Güneş sistemi ile çalışan bazı ilginç aletlere göz atalım. İngiltere’de güneş enerjili çevre dostu sinema ülkenin dört yanında  gösterim yapmaktadır. Güneş enerjisi ile çalışan LCD televizyon  Sharp markasınca üretilmiştir. Güneş enerjisinin mezar taşında ne işi olur diye sormayın sakın. Gayet teknolojik bir ürün: internete bağlanabilmekte, sosyal medya uygulamalarına ulaşmakta olan bu mezar taşı ölen kişinin resimleriyle süslü. Arkadaşları gelip ekleme yapabiliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>