Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Monokristal Güneş Paneli

Monokristal Güneş Paneli

Güneş enerjisinden yararlanmak için gerekli olan en temel malzemelerden olan güneş panelleri, bir çok farklı çeşitte bulunmaktadır.

Bu paneller arasında en yaygın olan değil, en verimli olanın tercih edilmesi ön görülür. Verimlilik açısından da en yüksek verimliliği sağlayan, monokristal güneş paneli çeşitleridir. Bu paneller yüksek dereceli silikon maddeden yapıldığı için daha fazla verim sağlarlar. Ortalama yüzde 18 oranında verim sağlayan monokristal paneller,  uzay verimli olarak da adlandırılmaktadır. Daha az güneşte de verim sağlama özelliği olan bu paneller Almanya’da çok fazla tercih edilir ve uzun yıllardır kullanılmaktadır.

mono Monokristal Güneş Paneli

Zaten çoğu üretici de bu ürünler için en az 25 yıl garanti vermektedir. Bu da ilk alış maliyeti yüksek olsa da, uzun vadede en karlı panelin monokristaller olduğunu ispatlamaktadır.

Monokristal Güneş Paneli Fiyatları

Monokristal güneş paneli fiyatları verimliliği yüksek olduğundan yüksektir. Güneş enerjisinden yararlanmak isteyen bir çok kurum, yatırımın karşılığının geç alınması nedeniyle malzemede ucuza kaçmaya tercih eder.

Oysa “güneş panelleri tam da “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” felsefesiyle çalışır. Güneş panellerinin monokristal modelini tercih ederseniz, en az 30 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde güneş enerjisinden yararlanabilirsiniz. Ancak ucuz olan türleri seçtiğinizde yüksek verim elde edemeyeceğiniz gibi, üstüne üslük bir de bir süre sonra yenilemeniz gerekecektir.

Yani her açıdan gereksiz masraflar doğuracak olan ucuz ürünleri tercih etmemeniz oldukça önemlidir. Bir kere yaptığınız masraf, size uzun yıllar fayda sağlayacağından, uzun vadede getirisini alabilirsiniz.

Monokristal Güneş Paneli Kullanımı

Monokristal güneş panelleri yüksek verim sağladıkları gibi, az güneş ışığında da verimlilik elde etmenizi sağlar.

mono-2-640x477 Monokristal Güneş Paneli

Yani güneşlenme süresinin kısa olduğu günlerde ya da bölgelerde monokristal güneş paneli kullanımı oldukça faydalı olacaktır. Akülerinizi her zaman şarj edebilmeniz ve daha fazla güneş enerjisi kullanabilmeniz için, monokristal paneller tercih edilmelidir.

Almanya gibi güneşlenme süresi oldukça kısa olan bir ülkede, monokristal güneş panelleri tercih edilmektedir. Bu sayede 50 yıldan fazladır kullanılan panellerden enerji elde edilmesi sağlanmaktadır.

Ülkemizin güneşli gün sayısı yüksek olmasına rağmen ucuz olan paneller tercih edildiğinden dolayı verimlilik oranı da yüksek değildir.

Son yıllarda sürekli artan teşvikler kapsamında yatırım yapılmaya başlanan ülkemizde monokristal güneş panellerinin kullanımın yaygınlaştırılması daha fazla verim için ilk şarttır.

Tüm güneş panel tipleri hakkında bilgi almak için Güneş Paneli Çeşitleri yazımızda diğer türleri de görebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>