Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Güneş Enerji Santralleri

Güneş Enerji Santralleri

Türkiye’de Güneş Enerji Santralleri

Ülkemiz güneşlenme süresinin uzun olduğu bir bölgede yer almaktadır. Bu yüzden bir çok bölgede güneş enerji santralleri kullanılmaktadır. En yüksek verim Konya ilindedir ve daha sonra Nevşehir, Urfa gibi bölgeler sıralamada yer alır.

Ülkemizde 409.70 MW gücünde güneş enerjisinden elektrik üretilmektedir. Bu üretilen enerji, Türkiye’nin toplam enerjisinin ancak yüzde 0.22 gibi bir oranına denk gelmektedir. Çünkü yeteri kadar santral yoktur ve lisanssız çalışan aktif santraller, şebekeye bağlı üretim yapmamaktadır. Şebekeye bağlı olanlar yaklaşık 388 MW oranındadır.

8-640x426 Güneş Enerji Santralleri

Özellikle Güney bölgelerde yoğun olarak kullanılabilen santraller, en çok elektrik tüketimi yapılan öğle saatlerinde kullanılan elektrik enerjisinin bir kısmını karşılamaktadır. Amaç daha fazla bir oran elde ederek yüzde 60 gibi değerlere ulaşan bir yenilenebilir enerji kullanımının sağlanmasıdır.

Güneş Enerji Santralleri Teşvikleri

Ülkemizde son yıllarda yapılan bazı düzenlemeler sonrası, güneş enerjisi santrali kurmak isteyen kişileri teşvik amacıyla destekler verilmektedir. Bu destekler sayesinde hem kazanç elde edilmekte, hem de kendini enerjisini üretip tüketen tesisler arttıkça, ciddi bir enerji tasarrufu söz konusu olmaktadır.

Bu uygulamanın daha fazla alana yayılması ve bireysel kullanımların da desteklenmesi, genel enerji tüketiminin, üretimine oranının dengelenmesi sonucunu doğurarak, dışa olan bağımlılığı da azaltmaktadır. Elektrik faturalarındaki değerlerin de düşmesi, uzun vadede ciddi bir tasarruf sağlarken, bütçeye de ekstradan bir rahatlık getirecektir.

Türkiye’de enerji santralleri teşvikleri konusunda yeni düzenlemeler yapılmakta ve her geçen gün daha fazla kişi santral kurmak için başvuru yapmaktadır. Bu yüzden ülkemizde güneş enerjisi ile üretilen enerji hala gelişmekte olan bir sektör olarak yaşamını sürdürmektedir.

Teşviklerin Uzun Vadede Getirisi Ne Olabilir?

Teşviklerin bir çok sektörü tetiklediği bilinen bir gerçektir. Özellikle alım garantisi veren devlet devreye girince bu girişimler oldukça popüler hale gelmektedir.

7-640x353 Güneş Enerji Santralleri

Bir çok kişi, özellikle Konya bölgesinde yatırımlarını yapmakta ve dev güneş enerji santralleri tesislerinin kurulması gündeme gelmektedir. Güneş enerjisi santrallerinin her geçen gün artış göstermesi ve lisanslı olarak kullanılabilmeleri sürecinde, seri bir şekilde lisanslarının verilmesi, bu alanda yatırım yapmak isteyenler için iyi bir fırsattır. Sistemin kullanım alanı yaygınlaştıkça daha fazla enerji tasarrufu sağlanacak ve elektrik faturasına ödenen bedeller ciddi derecede azalacağı için yatırımların daha geniş alanlara yayılması için gerekli sermayeler de otomatik olarak ortaya çıkmaktadır.

Uzun vadede de kısa vadede de oldukça popüler bir sektör olan yenilenebilir enerji sektörü, doğa için de bütçe için de oldukça karlı bir girişimdir ve temiz enerjilerin geleceğimizi daha sağlıklı bireyler olarak yalşayacağımızın garantisi olarak bariz bir şekilde karşımıza çıkan güneş enerjisi sistemlerinin her zaman destekçisi olmanız dileğiyle.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>