Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

 Güneş enerjisinden yararlanmak için  en gerekli olan malzemelerden biri de güneş panelleridir. Piyasayı ele geçiren Çin malları ve aynı kalitesizlikteki Türk malları, kısa sürede bozularak umulmadık sorunlar çıkartmaktadır.

Bu nedenle güneş paneli seçiminde mutlaka uzman desteği alınarak karar verilmesi gerekmektedir. Yanlış yapılan bir güneş paneli seçimi, tüm sistemin çöpe gitmesine neden olabilir. Güneş panellerinin bir çok çeşidi vardır ama bizim sıkça kullandığımız ve en önemli olanları 5 adettir.

Teknolojinin gelişmesi, daha verimli enerji elde etme imkanlarını sağlasa da, verim en fazla yüzde 55 olmaktadır. Bu oranın iyi olması için de panellerin seçimi önem taşımaktadır.

solar-panel Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Monokristal Güneş Enerji Paneli

Yüzde 24 verimlilik oranı ile, en verimli olan güneş panelidir. Bu panellerin maliyeti de verimliliği kadar yüksektir.

Diğer güneş panellerinin 2 katına uzanan verimlilik oranıyla, elde edilen enerjinin de daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Monokristal güneş paneli piyasadaki güneş panelleri arasında en pahalı olandır. Ancak fiyatına göre verimliliği de yüksektir.

Güneş enerjisinden yararlanmak için gerekli olan en temel malzemelerden olan güneş panelleri, bir çok farklı çeşitte bulunmaktadır.

Bu paneller arasında en yaygın olan değil, en verimli olanın tercih edilmesi ön görülür. Verimlilik açısından da en yüksek verimliliği sağlayan, monokristal güneş paneli çeşitleridir. Bu paneller yüksek dereceli silikon maddeden yapıldığı için daha fazla verim sağlarlar. Ortalama yüzde 18 oranında verim sağlayan monokristal paneller,  uzay verimli olarak da adlandırılmaktadır. Daha az güneşte de verim sağlama özelliği olan bu paneller Almanya’da çok fazla tercih edilir ve uzun yıllardır kullanılmaktadır.

mono Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Zaten çoğu üretici de bu ürünler için en az 25 yıl garanti vermektedir. Bu da ilk alış maliyeti yüksek olsa da, uzun vadede en karlı panelin monokristaller olduğunu ispatlamaktadır.

Monokristal Güneş Paneli Fiyatları

Monokristal güneş paneli fiyatları verimliliği yüksek olduğundan yüksektir. Güneş enerjisinden yararlanmak isteyen bir çok kurum, yatırımın karşılığının geç alınması nedeniyle malzemede ucuza kaçmaya tercih eder.

Oysa “güneş panelleri tam da “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” felsefesiyle çalışır. Güneş panellerinin monokristal modelini tercih ederseniz, en az 30 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde güneş enerjisinden yararlanabilirsiniz. Ancak ucuz olan türleri seçtiğinizde yüksek verim elde edemeyeceğiniz gibi, üstüne üslük bir de bir süre sonra yenilemeniz gerekecektir.

Yani her açıdan gereksiz masraflar doğuracak olan ucuz ürünleri tercih etmemeniz oldukça önemlidir. Bir kere yaptığınız masraf, size uzun yıllar fayda sağlayacağından, uzun vadede getirisini alabilirsiniz.

Monokristal Güneş Enerji Paneli Kullanımı

Monokristal güneş panelleri yüksek verim sağladıkları gibi, az güneş ışığında da verimlilik elde etmenizi sağlar.

mono-2-640x477 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Yani güneşlenme süresinin kısa olduğu günlerde ya da bölgelerde monokristal güneş paneli kullanımı oldukça faydalı olacaktır. Akülerinizi her zaman şarj edebilmeniz ve daha fazla güneş enerjisi kullanabilmeniz için, monokristal paneller tercih edilmelidir.

Almanya gibi güneşlenme süresi oldukça kısa olan bir ülkede, monokristal güneş panelleri tercih edilmektedir. Bu sayede 50 yıldan fazladır kullanılan panellerden enerji elde edilmesi sağlanmaktadır.

Ülkemizin güneşli gün sayısı yüksek olmasına rağmen ucuz olan paneller tercih edildiğinden dolayı verimlilik oranı da yüksek değildir.

Son yıllarda sürekli artan teşvikler kapsamında yatırım yapılmaya başlanan ülkemizde monokristal güneş panellerinin kullanımın yaygınlaştırılması daha fazla verim için ilk şarttır. Monokristal Panel sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Polikristal Güneş Enerji Paneli

En ucuz güneş paneli polikristal güneş panelidir. Hemen hemen piyasadaki sistemlerin yüzde 70’inde bu ürünler kullanılır.

Çok fazla kullanılırlar ama çok daha az verimlilikleri vardır. Ucuz olduklarından dolayı çok fazla tercih edilirler.

Monokristal güneş panellerinden ekonomik açıdan daha ucuz olan polikristal güneş panelleri tüm dünyada yaklaşık yüzde 70 oranında tercih edilmektedir.

Bu panellerin fiyatları ekonomiktir ancak verimleri düşüktür. İlk kurulum maliyetlerini düşürmek için bu ürünler tercih edilmektedir. Polikristal paneller, 1981 yılında pazara girmiştir. Daha düşük bir ısı toleransı olan bu panellerin atık silikon oranları monokristallere göre daha düşüktür.

poli2-544x480 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Czochrakski işlemine gerek kalmadan çalışabilir. Polikristallerde silisyum yapmak için daha kolay yöntemler kullanılır.

Polikristal Güneş Paneli Fiyatları

Ekonomik olarak ucuz olduğu için her zaman polikristal güneş panelleri tercih edilir. Polikristal güneş paneli fiyatları düşüktür ve verimlilik de yüzde 14 civarındadır.

Markaya göre değişiklik gösteren fiyatlar, ithal olarak alındığında daha farklı fiyatlara satılmaktadır. Ülkemizde de bir çok üretici tarafından üretilen polikristal güneş panelleri, ham silikonla erişilmiş ve iyi bir şekilde tabaka eritilmiş ürünlerdir. Verimleri düşük olsa da ekonomik olmaları verimli olmalarının önüne geçtiğinden daha fazla tercih edilmektedir.

Fiyat açısından monokristallerin hemen hemen yarı fiyatına geldiği için daha geniş alanlarda kullanılmak üzere tercih edilir.

Polikristal Güneş Paneli Özellikleri

Polikristal güneş panellerinin kullanımı ülkemizde de dünya genelinde de oldukça yaygındır. Monokristal güneş panellerinin fiyatının yarısına satılan bu ürünler verimliliklerinin düşük olmasına rağmen tercih edilmektedir.

Silikonun saflığının önemli olduğu güneş paneli kullanımında polikristallerin saflık oranı düşüktür. Bu nedenle verimlilik konusunda da düşüşler gözlenmektedir. Güneş enerjisinin verimli olup olmadığının anlaşılması saflıkla belli olmaktadır. Saflık ne kadar fazlaysa, verim de o kadar fazladır.

poli Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Kristal silisyumlar güneş panellerinin temelidir ve her yerde farklı kullanılır. Bu nedenle hangi paneli kullanacağınızın seçimi bütçenize göre belirleneceğinden muhtemelen bu ürünü tercih edeceksinizdir.

Polikristal Güneş Enerji Panelinin Dezavantajları

Polikristal güneş panellerinin en büyük dezavantajı verimliliğin düşük olmasıdır. Verimlilik güneş enerjisi için önemli bir kavramdır. Ancak bu önemin derecesini bütçe belirlemektedir.

Büyük yatırımcılar dahi işin ucuza kaçmaktan çekinmemektedir. Bu da uzun vadede baktığınızda aslında hiç avantajlı değildir. Amaç daha fazla enerji elde edip depolamaktır ve bu amacı geciktiren en büyük detay, verimliliğin az olmasıdır.

İlk kuruluş maliyetinden kar edeceğim diye verimliliğin düşmesini göze alıyorsanız, karar sizindir. Ancak gerçek anlamda etki alabileceğiniz bir verimlilik hedefiniz varsa, mutlaka monokristal panelleri tercih etmelisiniz.

Polikristal Panelleri sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnce Film Güneş Enerji Paneli

Güneşten gelen ışınları yutması fazla olmasına rağmen, verimlilikleri oldukça düşüktür ve çok az kişi bu panelleri tercih eder.

İnce film güneş paneli, klasik panellerden farklı olarak diğer hücrelerle bağlantı gerektirmeyen bir düzlükte tasarlanmıştır. Tabi ki bu ürünlerin ortaya çıkmasının en büyük amacı, maliyetin düşürülmesidir.

Bildiğiniz üzere maliyeti düşürünce, kalite de aynı şekilde düşüşe geçer ve bu düşüş, güneş enerjisi sistemlerinde verimliliğin azalması olarak adlandırılır. Güneş panellerinde, ucuz mal edilen panellerin kullanımı için daha geniş bir alana ihtiyaç duyulur. Bu alana daha fazla panel yerleştirilerek istenilen enerji üretiminin gerçekleşmesi hedeflenir. Ancak bir çok alanda olduğu gibi güneş enerjisi alanında da piyasadaki Çin mallarının kalitesizliği söz konusudur ve bu durum sadece dayanıksız ürünlere değil, sağlıksız ürünlere de yönelimi arttırır.

slim2 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

İncel film paneller, daha geniş alan gerektiren ama daha düşük maliyete sahip olan güneş panellerindendir. Verimlilikleri düşük olmasına rağmen yükselmesi için bir çok çalışma yapılmaktadır.

İnce Film Güneş Enerji Paneller Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde sıkça kullanılan ince film güneş enerji panelleri, Amorf Silisyum olarak küçük cihazların çalıştırılmasında ve binaların dış cephelerinde tercih edilirler. Milimetrenin binde biri ya da milyonda birinden elde edilen incelikte olan bu ürünler oldukça ekonomiktir.

Bunun yanında ikinci olarak tercih edilen Kadmiyum Tellürid ise, laboratuvar tipi küçük hücrelerde kullanılmaktadır. Bu panellerin gelecekte çok yaygın olarak kullanılacağı geniş sahalarda ciddi derecede maliyetleri azalttığı bilinmektedir. CIGS ise daha çok laboratuvar ortamında çok kristalli bir yapıda verimlilik sağlar.

Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmenin yaygınlaşması konusunda yapılan çalışmalar, bir çok kişinin maliyetin düşmesini beklediğini göstermektedir. Bu alanda yapılan ve geliştirilen teknolojiler de düşük maliyete hizmet etmeye yönelik olarak düzenlenmektedir.

slim-480x480 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Güneş Enerji Panelleri Maliyetleri

En yüksek verimliliğe sahip olan güneş paneli çeşidi monokristal panellerin fiyatı oldukça yüksektir. Dayanıklılığı ve verimliliği de yüksek olan bu panelleri kullanmak her baba yiğidin harcı değildir desek yeridir.

Ancak ekonomik seçimler olarak polikristallerden daha düşük bir maliyet planlayanlar için incel film paneller tercih edilebilir. Çünkü fiyat açısından en ekonomik olan güneş panelleri bu ürünlerdir. Yapılan çalışmalarda ince film güneş panellerinin verimliliği yüzde 18′e kadar çıkabilmiştir. Ancak bu oranı daha da yükseltmek için büyük üreticilerden olan Canon, Siemens ve SP gibi firmalar pilot çalışmalar yapmaktadır.

Gelecekte boyut değiştirecek olan bu panellerin ince olması bir çok farklı alanda uygulanmasına neden olacak ve neredeyse güneş gözlüğünden dahi elektrik enerjisi üretme imkanına olacaktır. Güneş Paneli Nasıl Yapılır makalemizden daha detaylı üretim süreçlerini ve Panel Yapılışlarını inceleyebilirsiniz.

Saydam Güneş Enerji Paneli

Cama benzeyen görünümü olan bu panellerin hedefi, evlerin ya da diğer enerji çekmesi istenen parçaların şeffaf bir görünümle eklenmesidir.

Bu sayede gizli bir güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürme özelliği sağlanabilir. Bilim adamları ise şeffaflık söz konusu olduğunda verimin ciddi derecede düşeceği fikrindeler.

Saydam yani şeffaf güneş enerjisi panelleri  günümüzde güneşin etkisini azaltırken inanılmaz bir enerjiyi hizmetimize sunacaktır kuşkusuz.

Dünyamıza güç ve can veren güneşin sınırsız ve devasa gücünü kontrol altına alamayan insanoğlu, bu gücü kontrol için teknolojisinin tüm sınırlarını zorlayarak kontrol etmeye çalışmaktadır. Saydam güneş panelleri fikri bu devasa güç güneş enerjisinin kontrol altına alınabilmesi yolunda atılmış dev bir adımdır.

Özünde organik kimyanın desteğinden güç alan şeffaf güneş enerji panellerinin tasarımı basit bir ortaokul bilgisine dayanır: güneş görünen ve hissedilen enerji ve ışınları yanında görünmez  mor ve kızıl ötesi ışınları da yayar.

notr-640x336 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Güneşin görünmez enerjisini toplamak şeffaflığı gerektirir. Yani, dünyada tüm canlılarda bulunan karbon gibi hidrojen gibi birçok elementin yapı taşları kullanılarak tasarlanan bu şeffaf panellerin özü bu gizli akımları taşıyabilen bir düşüncesinden kaynaklanır.

Organik kimya ile güneşi birleştirip bu konunun derinliğine inen ve bu konuda çok ciddi araştırmalar yapan Amerika Birleşik Devletleri’ne günümüzde Çin de katılmış ve bu konuda bilinmez sırları bilinir hale getirmenin yarışına girmiştir.

Saydam Güneş Enerji Paneli Ne İşe Yarar?

Saydam güneş paneli amacı, aslında binaların sıcak havalarda içeriye güneşin girmesi konusunda engel olmak için tasarlanmıştır. Çalışanların en büyük sıkıntısı olan güneş ışığı, iş hayatını ve performansı olumsuz etkileyebilmektedir.

Bunun önüne geçmek için üretilen camlar, sadece bu etkiyi azaltmakla kalmayarak, aynı zamanda güneş enerjisinden faydalanmak için kullanılabilmektedir. Yani enerjiye çeviren güneş, akülerde depo edilebilir. Böylece bir taşla iki tuş vurmuş olursunuz.

Tabi bu hücrenin şeffaf olmasının verimliliği ciddi derecede düşürdüğü bilinmektedir. Ancak her binada bu sistemin kullanıldığını düşünürseniz, herkesin kendine göre bir enerji tasarrufu ve üretimi gerçekleştirdiğini de görebilirsiniz.

notr2 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Saydam Güneş Panelleri Nerelerde Kullanılır?

Saydam güneş panellerinin kullanımı devrim niteliğinde bir buluşla gündeme gelmiştir. Günümüzde akıllı telefon kullanımının çocuklarda bile olması, bilim adamlarının kısa süren şarj olayına bakış açısını etkilemiştir.

Saydam güneş panellerinden yararlanarak akıllı telefonların güneş enerjisinden şarj edilmesi düşüncesi, bir çok kişiyi harekete geçirmiş ve çalışmalar hali hazırda devam etmektedir. Bu gerçekten bir devrimdir. Çünkü güneşten enerji alan ve neredeyse hiç tükenmeyecek bir enerjiye sahip olan bu cihazlar, şebeke elektriğini de ciddi oranda az kullanılır hale getirecektir.

Esnek Güneş Enerji Paneli

Esnek güneş panelleri, düz olmayan yüzeyler için tercih edilmektedir. Bu yüzeyler, esnek şekildedir ve daha fazla enerji çekmek amacıyla geliştirilmektedir.

Esnek Güneş Panelleri Nedir?

Güneş enerjisinin keşfi ve kullanılmaya başlanılmasından sonra bu alanda başlayan teknolojik araştırmalar günümüz itibarıyla neredeyse doruk yapmıştır.

Teknolojinin önde gelen dev ülkelerini bu olaya el atması güneş enerji panellerinin klasik hallerinin çok ilerisine giden  mükemmel tasarımlarla ve düşük maliyetlerle kullanıcılara sunum yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Yeni ve gelişmiş teknolojinin en çarpıcı panellerinden biri şüphesiz esnek güneş paneli şeklidir.

flexi-640x391 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

En büyük özelliği düz bir zemin  seçmemek üzere olarak tasarımlanan bu paneller kolayca taşınabilir olma özelliği ile  güneş panelleri sektöründe hak ettiği yeri almakta hatta büyük ölçüde almıştır.

Esnek Güneş Panelleri Nelerdir?

Başta Çin olmak üzere teknoloji açı ülkelerin bu konuya duydukları hassasiyet maliyetleri düşürmüş tabiri caiz ise esnek güneş panellerini geleneksel güneş enerji panellerinin karşısına rakipsiz olarak çıkarmıştır.

Özünde kristal ve ince film hücrelerinden oluşan bu tür panellerin değişik  çeşitleri vardır.

flexi2 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

İnce film hücrelerden oluşan panellerin en önemli özelliği  esnek olması buna ilaveten serme özelliği ile kolay kullanılmasıdır. Buna ilaveten başka bir konstrüksiyon yapıya gereksinmesi yoktur. Özellikle hassas çatıların zarar görebileceği var sayılan oluşumlarda, örneğin sınıf bir yat veya teknenin estetiğinin zarar görebileceği göz önüne alındığında bu sistemin ne derece farklı olabileceği net olarak anlaşılır.

Esnek Güneş Enerji Panellerinin Avantajları

Esnek güneş panelleri kolayca taşınabilir olması özelliği ile ayrı bir özelliğe sahiptir. Gerektiğinde rulo haline getirilebilen bu paneller askeri alanlarda özellikle yatlarda tercih sebebidir.

Esnek güneş panelleri diğer panellere göre çok farklı bir şekilde hafiftir. İnce film teknolojisiyle üretilen esnek güneş panelleri çok iletken bir özelliğe sahip silikonun esnek yüzeyler üzerine  çok ince katmanlar halinde uygulanmasıyla bu ayrıcalıklı özelliğe sahip olurlar.

Hangi alanda olursa olsun esnek güneş enerji panellerinin kurulumu ve kullanıma başlanması son derece kolaydır.; ruloyu açmak ve güneşin ışınlarını gönderdiği yere sermek, devamında getirisini izlemek. Şaka gibi olan bu gerçeğin yani esnek güneş enerji panellerinin önümüzdeki yıllarda insanlık yaşamını daha çok kolaylaştıracağı kesindir. Ancak verimlilik konusunda zayıf olması, verimliliğin arttırıcı çalışmaların sürdürülmesinde etki etmektedir.

Bir çok ülkede özellikle marin güneş panellerinde tercih edilen esnek paneller, bir çok büyük markanın hali hazırda çalışmalar yaptığı ve pilot uygulamaları kullandığı sistemler olmuştur.
Esnek Güneş Panelleri sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

solar-panel-2 Güneş Enerji Panelleri | Güneş Paneli Çeşitleri

Hangi Güneş Paneli Tercih Edilmeli?

Tabi ki güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edebilmek için monokristal güneş panellerini tercih etmek gerekmektedir.

İlk kurulumda masraftan kaçmazsanız, daha sonra herhangi bir aksilikle de karşılaşmamış olursunuz. Yüksek verim elde edebilmek için, kaliteli malzemeler tercih etmeniz, uzun yıllar sorunsuz bir güneş enerjisi sisteminizin olmasını sağlayacaktır.

Hala daha yüksek verim için çalışmalar devam etmektedir ve ilerleyen yıllarda sadece güneş enerjisinden elde edilen enerji tüketilecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>