Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Polikristal Güneş Paneli

Polikristal Güneş Paneli

Monokristal güneş panellerinden ekonomik açıdan daha ucuz olan polikristal güneş panelleri tüm dünyada yaklaşık yüzde 70 oranında tercih edilmektedir.

Bu panellerin fiyatları ekonomiktir ancak verimleri düşüktür. İlk kurulum maliyetlerini düşürmek için bu ürünler tercih edilmektedir. Polikristal paneller, 1981 yılında pazara girmiştir. Daha düşük bir ısı toleransı olan bu panellerin atık silikon oranları monokristallere göre daha düşüktür.

poli2-544x480 Polikristal Güneş Paneli

Czochrakski işlemine gerek kalmadan çalışabilir. Polikristallerde silisyum yapmak için daha kolay yöntemler kullanılır.

Polikristal Güneş Paneli Fiyatları

Ekonomik olarak ucuz olduğu için her zaman polikristal güneş panelleri tercih edilir. Polikristal güneş paneli fiyatları düşüktür ve verimlilik de yüzde 14 civarındadır.

Markaya göre değişiklik gösteren fiyatlar, ithal olarak alındığında daha farklı fiyatlara satılmaktadır. Ülkemizde de bir çok üretici tarafından üretilen polikristal güneş panelleri, ham silikonla erişilmiş ve iyi bir şekilde tabaka eritilmiş ürünlerdir. Verimleri düşük olsa da ekonomik olmaları verimli olmalarının önüne geçtiğinden daha fazla tercih edilmektedir.

Fiyat açısından monokristallerin hemen hemen yarı fiyatına geldiği için daha geniş alanlarda kullanılmak üzere tercih edilir.

Polikristal Güneş Paneli Özellikleri

Polikristal güneş panellerinin kullanımı ülkemizde de dünya genelinde de oldukça yaygındır. Monokristal güneş panellerinin fiyatının yarısına satılan bu ürünler verimliliklerinin düşük olmasına rağmen tercih edilmektedir.

Silikonun saflığının önemli olduğu güneş paneli kullanımında polikristallerin saflık oranı düşüktür. Bu nedenle verimlilik konusunda da düşüşler gözlenmektedir. Güneş enerjisinin verimli olup olmadığının anlaşılması saflıkla belli olmaktadır. Saflık ne kadar fazlaysa, verim de o kadar fazladır.

poli Polikristal Güneş Paneli

Kristal silisyumlar güneş panellerinin temelidir ve her yerde farklı kullanılır. Bu nedenle hangi paneli kullanacağınızın seçimi bütçenize göre belirleneceğinden muhtemelen bu ürünü tercih edeceksinizdir.

Polikristal Güneş Panelinin Dezavantajları

Polikristal güneş panellerinin en büyük dezavantajı verimliliğin düşük olmasıdır. Verimlilik güneş enerjisi için önemli bir kavramdır. Ancak bu önemin derecesini bütçe belirlemektedir.

Büyük yatırımcılar dahi işin ucuza kaçmaktan çekinmemektedir. Bu da uzun vadede baktığınızda aslında hiç avantajlı değildir. Amaç daha fazla enerji elde edip depolamaktır ve bu amacı geciktiren en büyük detay, verimliliğin az olmasıdır.

İlk kuruluş maliyetinden kar edeceğim diye verimliliğin düşmesini göze alıyorsanız, karar sizindir. Ancak gerçek anlamda etki alabileceğiniz bir verimlilik hedefiniz varsa, mutlaka monokristal panelleri tercih etmelisiniz.

Tüm güneş panel tipleri hakkında bilgi almak için Güneş Paneli Çeşitleri yazımızda diğer türleri de görebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>