Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » İnce Film Güneş Paneli Nedir?

İnce Film Güneş Paneli Nedir?

İnce Film Güneş Paneli Nedir?

İnce film güneş paneli, klasik panellerden farklı olarak diğer hücrelerle bağlantı gerektirmeyen bir düzlükte tasarlanmıştır. Tabi ki bu ürünlerin ortaya çıkmasının en büyük amacı, maliyetin düşürülmesidir.

Bildiğiniz üzere maliyeti düşürünce, kalite de aynı şekilde düşüşe geçer ve bu düşüş, güneş enerjisi sistemlerinde verimliliğin azalması olarak adlandırılır. Güneş panellerinde, ucuz mal edilen panellerin kullanımı için daha geniş bir alana ihtiyaç duyulur. Bu alana daha fazla panel yerleştirilerek istenilen enerji üretiminin gerçekleşmesi hedeflenir. Ancak bir çok alanda olduğu gibi güneş enerjisi alanında da piyasadaki Çin mallarının kalitesizliği söz konusudur ve bu durum sadece dayanıksız ürünlere değil, sağlıksız ürünlere de yönelimi arttırır.

slim2 İnce Film Güneş Paneli Nedir?

İncel film paneller, daha geniş alan gerektiren ama daha düşük maliyete sahip olan güneş panellerindendir. Verimlilikleri düşük olmasına rağmen yükselmesi için bir çok çalışma yapılmaktadır.

İnce Film Paneller Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde sıkça kullanılan ince film güneş panelleri, Amorf Silisyum olarak küçük cihazların çalıştırılmasında ve binaların dış cephelerinde tercih edilirler. Milimetrenin binde biri ya da milyonda birinden elde edilen incelikte olan bu ürünler oldukça ekonomiktir.

Bunun yanında ikinci olarak tercih edilen Kadmiyum Tellürid ise, laboratuvar tipi küçük hücrelerde kullanılmaktadır. Bu panellerin gelecekte çok yaygın olarak kullanılacağı geniş sahalarda ciddi derecede maliyetleri azalttığı bilinmektedir. CIGS ise daha çok laboratuvar ortamında çok kristalli bir yapıda verimlilik sağlar.

Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmenin yaygınlaşması konusunda yapılan çalışmalar, bir çok kişinin maliyetin düşmesini beklediğini göstermektedir. Bu alanda yapılan ve geliştirilen teknolojiler de düşük maliyete hizmet etmeye yönelik olarak düzenlenmektedir.

slim-480x480 İnce Film Güneş Paneli Nedir?

Güneş Panellerinin Maliyetleri

En yüksek verimliliğe sahip olan güneş paneli çeşidi monokristal panellerin fiyatı oldukça yüksektir. Dayanıklılığı ve verimliliği de yüksek olan bu panelleri kullanmak her baba yiğidin harcı değildir desek yeridir.

Ancak ekonomik seçimler olarak polikristallerden daha düşük bir maliyet planlayanlar için incel film paneller tercih edilebilir. Çünkü fiyat açısından en ekonomik olan güneş panelleri bu ürünlerdir. Yapılan çalışmalarda ince film güneş panellerinin verimliliği yüzde 18′e kadar çıkabilmiştir. Ancak bu oranı daha da yükseltmek için büyük üreticilerden olan Canon, Siemens ve SP gibi firmalar pilot çalışmalar yapmaktadır.

Gelecekte boyut değiştirecek olan bu panellerin ince olması bir çok farklı alanda uygulanmasına neden olacak ve neredeyse güneş gözlüğünden dahi elektrik enerjisi üretme imkanına olacaktır.

Tüm güneş panel tipleri hakkında bilgi almak için Güneş Paneli Çeşitleri yazımızda diğer türleri de görebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>