Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Danimarka Yenilenebilir Enerji Projesi Arıyor

Danimarka Yenilenebilir Enerji Projesi Arıyor

petersen-HI-764875 Danimarka Yenilenebilir Enerji Projesi Arıyor

Danimarka’da yapılan enerji kurulu toplantılarından çıkan sonuçlardan bir tanesi de Danimarka Enerji ve Yapı Bakanı Rasmus Helveg Petersen tarafından basın açıklaması şeklinde duyuruldu. Petersen,ülkede devlet ve emeklilik fonlarından faydalanılarak bir araya getirilen  İklim Fonu (KIF) sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyeceklerini açık ve net bir şekilde belirti. 2 ila 15 milyon euro skalasındaki yenilenebilir enerji yatırımlarıyla ilgilendiklerini ve bu yatırımlarda azınlık hisse olarak yer alma amacıyla bu kararın alındığını duyurdu. Güneş enerjisi, biyogaz tesisi veya rüzgar enerjisi yatırımlarını hedef alan bu uygulamanın hedeflediği ülkelerden birisi de tabiki yenilebilir enerji kaynakları projelerinin son yıllardaki parlayan yıldızı Türkiye.

Danimarka İklim Yatırım Fonu tüm dünyada üzerine onlarca film çekilerek,konferanslar düzenlenerek,kampanyalar yapılarak önlem alınmaya çalışılan küresel ısınma sorununa çözüm sağlayacak gelişmeler sağlamak amacı taşıyan yenilenebilir enerji yatırımlarıyla diğer ülkelere de örnek olması gereken bir girişimde bulunuyor. Ayrıca  yapılan yenilenebilir enerji tesislerinde azınlık hisse almayı kabul edecek kadar da yapıcı bir karar almışlar. Yukarıda belirtildiği gibi Türkiye’de de proje başına 2-15 milyon euro arası yatırım yapabilecek seviyede projeler arayan Danimarka ekibi anlaşmaya varmadan önce şirketlerle ortak bir harita çizerek ileriye dönük ortaklıklarını sağlam temeller üzerine oturtmayı da amaçlıyor. Toplamda 190 milyon euro yatırım yapabilecek seviyede olan İklim Fonu azınlık hisselerini alacakları göz önünde bulundurulduğunda toplam bazda 1.2 milyar euroluk yenilebilir enerji sistemlerinin oluşumunda rol oynayacağı duyuruldu.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>