Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Saydam Güneş Paneli

Saydam Güneş Paneli

Saydam yani şeffaf güneş enerjisi panelleri  günümüzde güneşin etkisini azaltırken inanılmaz bir enerjiyi hizmetimize sunacaktır kuşkusuz.

Dünyamıza güç ve can veren güneşin sınırsız ve devasa gücünü kontrol altına alamayan insanoğlu, bu gücü kontrol için teknolojisinin tüm sınırlarını zorlayarak kontrol etmeye çalışmaktadır. Saydam güneş panelleri fikri bu devasa güç güneş enerjisinin kontrol altına alınabilmesi yolunda atılmış dev bir adımdır.

Özünde organik kimyanın desteğinden güç alan şeffaf güneş enerji panellerinin tasarımı basit bir ortaokul bilgisine dayanır: güneş görünen ve hissedilen enerji ve ışınları yanında görünmez  mor ve kızıl ötesi ışınları da yayar.

notr-640x336 Saydam Güneş Paneli

Güneşin görünmez enerjisini toplamak şeffaflığı gerektirir. Yani, dünyada tüm canlılarda bulunan karbon gibi hidrojen gibi birçok elementin yapı taşları kullanılarak tasarlanan bu şeffaf panellerin özü bu gizli akımları taşıyabilen bir düşüncesinden kaynaklanır.

Organik kimya ile güneşi birleştirip bu konunun derinliğine inen ve bu konuda çok ciddi araştırmalar yapan Amerika Birleşik Devletleri’ne günümüzde Çin de katılmış ve bu konuda bilinmez sırları bilinir hale getirmenin yarışına girmiştir.

Saydam Güneş Paneli Ne İşe Yarar?

Saydam güneş paneli amacı, aslında binaların sıcak havalarda içeriye güneşin girmesi konusunda engel olmak için tasarlanmıştır. Çalışanların en büyük sıkıntısı olan güneş ışığı, iş hayatını ve performansı olumsuz etkileyebilmektedir.

Bunun önüne geçmek için üretilen camlar, sadece bu etkiyi azaltmakla kalmayarak, aynı zamanda güneş enerjisinden faydalanmak için kullanılabilmektedir. Yani enerjiye çeviren güneş, akülerde depo edilebilir. Böylece bir taşla iki tuş vurmuş olursunuz.

Tabi bu hücrenin şeffaf olmasının verimliliği ciddi derecede düşürdüğü bilinmektedir. Ancak her binada bu sistemin kullanıldığını düşünürseniz, herkesin kendine göre bir enerji tasarrufu ve üretimi gerçekleştirdiğini de görebilirsiniz.

notr2 Saydam Güneş Paneli

Saydam Güneş Panelleri Nerelerde Kullanılır?

Saydam güneş panellerinin kullanımı devrim niteliğinde bir buluşla gündeme gelmiştir. Günümüzde akıllı telefon kullanımının çocuklarda bile olması, bilim adamlarının kısa süren şarj olayına bakış açısını etkilemiştir.

Saydam güneş panellerinden yararlanarak akıllı telefonların güneş enerjisinden şarj edilmesi düşüncesi, bir çok kişiyi harekete geçirmiş ve çalışmalar hali hazırda devam etmektedir. Bu gerçekten bir devrimdir. Çünkü güneşten enerji alan ve neredeyse hiç tükenmeyecek bir enerjiye sahip olan bu cihazlar, şebeke elektriğini de ciddi oranda az kullanılır hale getirecektir.

Tüm güneş panel tipleri hakkında bilgi almak için Güneş Paneli Çeşitleri yazımızda diğer türleri de görebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>