Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Güneş Paneli Temizleme Makinesi

Güneş Paneli Temizleme Makinesi

Temizlik her konuda olduğu gibi güneş enerji panelleri içinde olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Güneş enerji panellerinin daha verimli çalışması için tamamen doğal nedenlerle üzerinde oluşacak kirlerden tozlardan arındırılması gerekmektedir: Bu amaçla işlev gören Güneş Paneli Temizleme Makinesi ile ilgili yazdığımız bu makalemizde bu araçlarla ilgili detaylı bilgiyi elde edebileceksiniz.

Günlük yaşamın parçası olarak kendi gereksinmemiz için kullandığımız panellerin temizliğini belirli aralıklarla kendimiz yapabiliriz. Bu temizlik için her hangi bir kimyasal gerekmeyecektir. Bu temizlik işinin tek ilacı saf sudur. Endüstride kullanılan devasa güneş panelleri ve santrallerinin temizlenmesi ise o kadar kolay değildir. Yüzlerce büyük güneş panelinin olduğu bir güneş enerji santrali temizliği için bir temizleme robotu gereklidir. Güneş enerji panelleri konusunda uzmanlaşmış birçok ülke bu konuda güneş paneli temizleme makinesi diğer adıyla güneş paneli temizleme robotu geliştirmiştir.

Bu ülkelerin başında tahmin edileceği gibi Almanya gelmektedir. Son yıllarda panellerin temizlenmesi gerekliliği verim açısından zorunlu olduğu görüldüğünden bu konuya gelişmiş teknolojili birçok ülke ve firma el atmıştır.

gunes-paneli-temizleme-makinesi-640x426 Güneş Paneli Temizleme Makinesi

Güneş Paneli Temizleme Robotları

Türk Girişimciler de Artıyor

Güneş paneli temizleme makinesi geliştirme ve araştırma konusunda Türk girişimciler de vardır. Güneş panellerinin temizliği için geliştirilmiş alman teknolojili makine panellerin üzerini deiyonize saf su yıkar.

Bu güneş paneli temizleme makinesi panellerin çerçevelerine su kaçırmadan tamamen yüzeyde birikmiş olan kirleri temizler. Güneş panelleri temizlenirken üzerlerine çıkılamayacağı bilindiğinden güneş paneli temizleme makinesi bu işe meydan vermemek için tasarlanmıştır. Hiçbir platform ya da iskele vinç gibi ek ekipman istemden son derece güvenli bir şekilde yerden özel hafif carbon uzatma teleskopları ile kullanım sağlar. Son yıllarda fotovoltaik güneş panellerinin temizlenmesinde gözde olan bir başka güneş paneli temizleme makinesi de Mazaka solar güneş panelleri temizleme makinesidir.

Bu makine tamamen photovoltaik güneş panellerinin temizlenmesi ve panellerin performanslarının üst düzeye çıkarılması ve bu düzeyde tutması için tasarlanmıştır.  Makine güneş panellerinin boylarına göre tasarlanmıştır.

Panel Büyüklüğüne Uygun Tasarımlar

Fırça boyutları 1750 mm-6000 mm arasında değişik modellerle üretilmiştir. Makine aynı zamanda ekskavatör ve traktör ile de hizmet verebilmektedir. Mazaka penguen panel temizleme makinesi serisi; hidrolik sistemleri ve atikliği, hidrolik olarak çalışan korumalı dişli pompalar, oransal valf hidromotor sayesinde tahrikli yağ soğutma radyatörü, emiş ve dönüş filtreleri ve dizel su soğutmalı motor ile donatılmıştır.

Panel yıkama fırçası üzerinde bulunan lazer sensörler sayesinde fırçanın çalışma mesafesi otomatik olarak hidrolik ile ayarlanıp çalışma mesafesini stabil tutmaktadır. Makine üzerine tamamen kendi istedğinize bağlı olarak seçim yaparak opsiyonel olarak monte edilebilen anlık su ısıtıcı ile 150 santigrad dereceye kadar ısıtılan suyu güneş panellerinin derin temizliği için yüksek basınçlı fıskiyeler ile püskürtebilme mekanizması ile donatılmıştır. Makine standart donanımında yer alan LED aydınlatmalar sayesinde kullanan kişiye gece çalışma kolaylığı sağlamaktadır.

Solar güneş panellerinin temizlenmesinde kullanılan suyun kirecini sıfıra düşüren su yumuşatma cihazı ile desteklenebilmektedir. Gelişmiş ülkeler güneş enerjisi pazarı ve operasyon sürecinde pek çok tecrübeye sahip olmalarına karşın yerli yatırımın gelişen pazarda pay alabilme çabaları sürerken güneş panelleri temizleme makineleri konusu yerli üreticiyi az da olsa öne çıkarıyor. Bu konuya bir örnek verebiliriz.

Örneğin güneş paneli temizleme makinesi geliştiren İbrahim Yüksel ‘iklim koşuları nedeni ile panel verimliliğini artırmak için’ girişimde bulunduğunu belirtiyor. Makinasının test aşamasında olduğunu belirten mucit Yüksel yatırımcıların desteğini bekliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>