Çarşamba , 17 Nisan 2024
Anasayfa » Solar Haberler » Esnek Güneş Paneli

Esnek Güneş Paneli

Güneş enerjisinin keşfi ve kullanılmaya başlanılmasından sonra bu alanda başlayan teknolojik araştırmalar günümüz itibarıyla neredeyse doruk yapmıştır.

Teknolojinin önde gelen dev ülkelerini bu olaya el atması güneş enerji panellerinin klasik hallerinin çok ilerisine giden  mükemmel tasarımlarla ve düşük maliyetlerle kullanıcılara sunum yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Yeni ve gelişmiş teknolojinin en çarpıcı panellerinden biri şüphesiz esnek güneş paneli şeklidir.

flexi-640x391 Esnek Güneş Paneli

En büyük özelliği düz bir zemin  seçmemek üzere olarak tasarımlanan bu paneller kolayca taşınabilir olma özelliği ile  güneş panelleri sektöründe hak ettiği yeri almakta hatta büyük ölçüde almıştır.

Esnek Güneş Panelleri Nelerdir?

Başta Çin olmak üzere teknoloji açı ülkelerin bu konuya duydukları hassasiyet maliyetleri düşürmüş tabiri caiz ise esnek güneş panellerini geleneksel güneş enerji panellerinin karşısına rakipsiz olarak çıkarmıştır.

Özünde kristal ve ince film hücrelerinden oluşan bu tür panellerin değişik  çeşitleri vardır.

flexi2 Esnek Güneş Paneli

İnce film hücrelerden oluşan panellerin en önemli özelliği  esnek olması buna ilaveten serme özelliği ile kolay kullanılmasıdır. Buna ilaveten başka bir konstrüksiyon yapıya gereksinmesi yoktur. Özellikle hassas çatıların zarar görebileceği var sayılan oluşumlarda, örneğin sınıf bir yat veya teknenin estetiğinin zarar görebileceği göz önüne alındığında bu sistemin ne derece farklı olabileceği net olarak anlaşılır.

Esnek Güneş Panellerinin Avantajları

Esnek güneş panelleri kolayca taşınabilir olması özelliği ile ayrı bir özelliğe sahiptir. Gerektiğinde rulo haline getirilebilen bu paneller askeri alanlarda özellikle yatlarda tercih sebebidir.

Esnek güneş panelleri diğer panellere göre çok farklı bir şekilde hafiftir. İnce film teknolojisiyle üretilen esnek güneş panelleri çok iletken bir özelliğe sahip silikonun esnek yüzeyler üzerine  çok ince katmanlar halinde uygulanmasıyla bu ayrıcalıklı özelliğe sahip olurlar.

Hangi alanda olursa olsun esnek güneş enerji panellerinin kurulumu ve kullanıma başlanması son derece kolaydır.; ruloyu açmak ve güneşin ışınlarını gönderdiği yere sermek, devamında getirisini izlemek. Şaka gibi olan bu gerçeğin yani esnek güneş enerji panellerinin önümüzdeki yıllarda insanlık yaşamını daha çok kolaylaştıracağı kesindir. Ancak verimlilik konusunda zayıf olması, verimliliğin arttırıcı çalışmaların sürdürülmesinde etki etmektedir.

Bir çok ülkede özellikle marin güneş panellerinde tercih edilen esnek paneller, bir çok büyük markanın hali hazırda çalışmalar yaptığı ve pilot uygulamaları kullandığı sistemler olmuştur.

Tüm güneş panel tipleri hakkında bilgi almak için Güneş Paneli Çeşitleri yazımızda diğer türleri de görebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>