Cumartesi , 15 Haziran 2019
Anasayfa » Solar Haberler » Güneş Paneli Verimliliği

Güneş Paneli Verimliliği

Dünyamızın, dolayısı ile insanlığın varlığını koruyabilmesi için temiz enerji kaynaklarına gereksinmemiz vardır. Bu temiz enerji kaynaklarının da verimli kullanılması bir diğer gerekliliktir. Sonsuz bir enerji kaynağı olan güneş dünyanın ve gelecek insanlık ve canlı hayatı için bulunmaz bir temiz enerji kaynağıdır. Giderek artan insanoğlunun enerji gereksinmesini belki de tek başına karşılayabilecek olan güneş paneli verimliliği arttırıcı çalışmalar, dünya ve insanlığa gerekli olan enerjiyi tek başına karşılayabilir.

gunes-paneli-verimliliği-640x263 Güneş Paneli Verimliliği

Güneş Panelinde Yüksek Verim Elde Etme

Neden Güneş Enerjisi Verimliliği Önemli?

Güneş enerjisi basit bir anlatımla;  hidrojen gazının helyuma dönüşmesi sonucu elde edilen enerjidir. Yani, güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir. Dünya atmosferinin dışında güneş enerjisinin şiddeti ortalama olarak, 1380 W/metre kare değerindedir. Ancak bu oran yeryüzüne ulaşırken dünyanın atmosferi nedeni ile çok az bir miktar olarak enerjiye dönecek orana düşer.  Bu oran 0-1100 W/ metre kare değerleri arasında değişim gösterir.

Aslında bu enerjinin küçük bir miktarı bile dünya enerji tüketiminden kat kat fazladır. Güneş enerjisinin bu inanılmaz potansiyelinden yararlanma yakın bir tarihten beri sistematik araştırmalarla sürdürülebilmektedir. 1970’li yıllardan sonra hız kazanan güneş enerji kullanımı ve bunun paralelinde gelen teknoloji araştırmaları sonunda hızlı bir gelişme sağlanmış, günümüzde güneş paneli teknolojileri dünyanın teknoloji devi firmalar ve ülkelerin büyük yatırımları ile tavan yapmıştır. Güneş enerjisine yapılan yatırımlar kuşkusuz; ana unsur olan güneş panellerinin geliştirilmesi ve verimli kullanılması üzerine olmaktadır.

Bu yüzden güneş paneli verimliliği hiç kuşkusuz beraberinde bu sonsuz ve temiz enerjinin kullanım alanını genişletecektir. Verimli ve ekonomik güneş panelleri yaygınlaştıkça dünyanın ömrünü azaltan diğer enerji tercihleri gittikçe azalacak, belki de yakın bir gelecekte tamamen insanoğlunun yaşamından çıkacaktır.

Sonsuz Enerji Kaynağından Daha Fazla Yararlanmak Mümkün

Güneş enerjisinin ne denli büyük ve sonsuz bir enerji olduğunu anlatmak için bir örnek vermek gerekirse; güneş tarafından dünyaya aksettirilen günlük güneş ışığı ile inen enerji, dünyada kullanılan tüm enerjinin yaklaşık yirmi bin katıdır.

Bu güneş ışınımının yüzde ellisi atmosferi geçerek dünyamıza ulaşır. Bu oran dünyada gereksinim duyulan tüm enerjinin, bir diğer deyişle ‘yani dünyadaki canlı yaşamının ‘ direkt veya dolaylı olarak ana kaynağıdır. Tüm bu bilgilerden sonra güneş enerji teknolojilerine bir göz atarsak karşımıza yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çeşitlilik iki ana guruba ayrılabilir: Fotovoltaik güneş teknolojisi, ısıl güneş teknolojileri.

Fotovoltaik sistemde güneş enerjisi güneş hücresinin yapısına bağlı olarak, % 5 ile % 30 arasında bir verimlilikle elektrik enerjisi yapabilir. Bu sistemde güneş paneli verimliliğini artırmak için araştırma ve geliştirme çalışmaları sürmektedir.

Güneş Pilleri

Bu konuda yapılan en göze çarpıcı çalışma güneş pilleri üzerinde olanlardır. Güneş pilleri, güneş paneli verimliliği artırmak için geleneksel si güneş hücrelerinin yerini alabilecek olan bu piller verim olarak aynı üretimi sağlamasına karşın üretim teknolojilerinin kolaylığı ve ucuzluğu ile öne çıkmaktadır.

Isıl sistemler ise daha pratik ve kolay uygulanabilir olması ile daha çok evlerde sıcak su ve ısınma alanlarında kullanılan sistemlerdir. Bu sistemin geliştirilmesi için yapılan araştırmaların bir çoğu verimliliği daha çok artırma amacına yöneliktir. Daha küçük panellerin daha fazla güneş ışınından elektrik elde etmek için hızlı teknolojik araştırmalar sürdürülmektedir. Günümüz teknolojileri bu günkü hali ile verimliliği en çok yüzde 30 civarında sağlamaktadır.

Tüm dünya devi enerji yatırım firmaları bu verimlilik oranını ilk fırsatta yüzde elli civarına çıkarmak için tüm güçleri ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>