Çarşamba , 3 Nisan 2019
Anasayfa » Solar Haberler » Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

İnsanların sınırsız ihtiyaçları, doğada bulunan yenilenemeyen enerjilerin tükenmesine yol açar. Bu durumu engellemek için, yenilenebilir enerjilerin kullanımına ağırlık verilmeye başlanmıştır bu yazımızda Güneş Paneli Nasıl Yapılır konusunda bilgilendirici ve araştırma sonucu çıkarım yaptığımız sonuçları sizlerde paylaşıyoruz..

Ülkemizde de bir çok bölgede, güneş panelleri kullanımı yaygın olup, enerji tasarrufu bilinci iyice yerleşmiştir. Ancak bazı bölgelerde ise, bu imkandan bihaber bir enerji sarfiyatı söz konusudur. Özellikle şehir merkezi dışına yayılan konutlar, elektrik enerjisini daha pahalıya satın alır ve bu durumun önüne geçilmesi için yapılacak bir güneş paneli ile bu masraflar en az yüzde elli azalır.

74 Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

Toplumsal bilincin geliştirilmesi sonucu yeni yapılan konutlarda güneş paneli kullanılması, ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlar. Bu da bütçeye olduğu kadar, doğaya da büyük bir katkı sağlar. Ülkemizde güneşli gün sayısı oldukça fazladır ve coğrafi konum nedeniyle güneş enerjisinden yararlanmak mümkün olabilmektedir.

Güneş Panelleri Neden Önemli?

Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek mümkün olmaktadır. Bu da daha az fatura, daha sağlıklı bir yaşam anlamına gelmektedir.

Güneş panelleri sayesinde elde edilen enerji, şebekeden bağımsız olarak üretildiğinde, elektriksiz kalma gibi bir durum da ortadan kalkar. Ayrıca şebekeye bağlı olarak üretilen enerjiden de kazanç sağlamak mümkündür. Trafik ışıkları, lambalar ve sulama sistemleri gibi alanlarda kullanılan enerjiler, gereksiz enerji kullanımının önüne geçer.

Güneş enerjisi paneli yapımı iki türde uygulanır. Birincisi şebekeye bağımsız paneller, ikincisi de şebekeye bağlı olan panellerdir. Almanya’nın ülkemizden çok daha az güneş enerjisi üretmesine rağmen ciddi bir girişiminin olduğu bilinmektedir. Enerjisinin bir kısmını güneş enerjisinden sağlayan ve şebekeye bağlı olarak üretilen enerjiyi kullanan ülkenin bu çabaları bizim de ülkemizde bu alanda teşviklerin verilmesine neden olmuştur.

78-1024x443 Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

Güneş enerjisi panelleri yani solar paneller ciddi derecede enerji tasarrufu sağlayabilirler çünkü ülkemizin coğrafi konumu buna uygundur.

Şebekeye Bağımsız Olarak Çalışan Paneller

Şebekeye bağımsız olarak çalışan paneller, kişisel kullanım içindir demek yeridir. Enerji üretilip, aküye depolanır ve ihtiyaç halinde aküden kullanılır. Bu durumda invertör de kullanılarak aksamalar konusunda önlem alınmasını sağlar. Merkezden uzak evler, trafik ışıkları, otomatik sulama sistemleri, sanayi tesisleri gibi alanlarda kullanılabilirler.

Şebekeye Bağlı Olarak Çalışan Paneller

Bu paneller ise farklı ekipmanlarla çalışır ve aküye ihtiyaç yoktur. Çünkü üretilen enerjinin fazlası, şebekeye satılır ve şebeke de bu enerji karşılığında, enerji üretene ödeme yapar. Ülkemizde teşvik verilen alan bu sistemdir ve 2015 yılında rekor sayılabilecek düzeyde bir başvuru yapılarak, koşulların uygun güneş enerjisi üretim tesisleri kurulması çalışmalarına başlanmıştır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>