Perşembe , 20 Ağustos 2020
Anasayfa » Solar Haberler » Güneş Enerjili Çadır

Güneş Enerjili Çadır

Hızla gelişen teknoloji insan yaşamında birçok alışkanlıkların değişmesine neden olmaktadır. Aktif yaşamı seven gezginlerin favorisi olan güneş enerjili çadır gibi outdoor hayatı kolaylaştıran icatlar, insanların sınırlara takılmadan yaşamalarını da mümkün kılıyor.

Teknoloji aynı zamanda enerji sorununu da beraberinde artırarak getirmektedir. Geleneksel enerji sistemlerinin modern çağın gereklerine bir yere kadar cevap vereceği bilindiğinden, yeni ve temiz aynı zamanda sonsuz enerjiden faydalanma yolları denenmektedir.

Bu temiz enerji kaynaklarının başında şüphesiz güneş gelmektedir. Güneşten elektrik elde etmek ve bu enerjiyi her alanda kullanılır hale getirmek bilim insanlarının en büyük arzusudur. Günümüzde enerji devi firmalar teknoloji üreten ülkelerinde teşviki ile hemen her alanda güneş enerjisini yaşama dahil etmektedir.

gunes-enerjil-cadir Güneş Enerjili Çadır

Güneş Enerjisi ile Çalışan Çadır

Güneş Enerjili Çadır Seçenekleri

Bu gelişmeler ışığında yaşamımıza giren bir ürün de güneş enerjili çadır olmuştur. Şimdi birçokları “ne alaka çadır dediğin belde, bilemediniz sırtta taşınır, bu çadırın panellerini nasıl taşıyacağız kampa giderken” diyebilecektir.

Oysa hiç de korkulduğu gibi değildir. Öncelikle güneş enerjili çadır, kendi güneş paneline sahip. Çadırın içine kurulan entegre LED lambaları solar paneller vasıtası ile kendi kendilerini şarj edebiliyor. Bu şarj sonucunda ışık çadırın 4 ila 6 saat arasında şarj olması ile kesintisiz en az 3 saat ışık veriyor. Bu tasarımla yapılmış çadırların 4 ve 6 kişilik çeşitleri mevcut.

Birçok firma tarafından onlarca değişik tasarımları olan güneş enerjili çadırlar çok işlevsel bir yapıya sahip. Verdiği ışığın yanı sıra birçok elektronik ürünleri de çadır içinde çalıştırmak mümkün.

Çadırdan Şarj Edilecek Sistemler Mevcut

Bu çadırın üzerinde bulunan panellerin şarjı ile orantılı olarak çalıştırılacak elektronik ürün çeşitliliğini artırıp azaltabilecek. Oldukça pratik olarak tasarlanmış olan güneş enerjili çadırlar kolayca katlanabilir yapıda ve kurulumu aynı oranda kolay olarak tasarlanmış.

Çadırın üzerindeki panelleri daha güçlü olarak planlanmış olanlar bir çadırda neye gereksinim duyuluyorsa o enerjiyi sağlayacak verimlilikte olanları mevcut. Bu gereksinmeler arasında güneş enerjisine göre tasarlanmış çay demliğinden yemek ısıtıcı sistemlere dek her şey düşünülmüş. Örneğin çadırınızı kurdunuz. Sonsuz enerji kaynağı olan güneş ile panellerinizin şarjını full yaptınız ve çadırınız üstüne şıp dedi damladı değil de sağanak boşaldı.

Yumurtadan domatese melemen yapmak için her şeyiniz mevcut, tabi ki güneş enerjisi ile garantiye alınmış çadırınızda ısıtıcı ocağınız da hazır. Tek yapacağınız yağmurun çadırınızda çaldığı melodi eşliğinde yaptığınız menemeni afiyetle yiyebilirsiniz.

Daha Gelişmiş Modeller Üzerinde Çalışılıyor

Güneş enerjili çadırlar, güneş enerjisi alanında yatırım yapan birçok firma tarafından çok daha gelişmiş ve kullanım çeşitliliği çoğaltılmış modeller üzerinde yoğun çalışmalarını sürdürmekte yarış halindedir. Örneğin çobanlar için üzerinde çalışılan bir model ile artık çobanlar sırtlarında ‘çoban kepeneğini’ değil de güneş panelli çadırlarını taşıyacaklar.

Bu sistemde sırtlarında kepenek olarak duran güneş enerjili çadır hem şarj olacak hem çobanın çaldığı elektronik kavalı bile şarj edebilecek. Çoban yağmur çamur korkusu olmadan istediği an ve istediği yede kolayca güneş enerjili çadırın diğer bir benzetme ile kepeneğinin altına girebilecek.  Su üzerinde kurulmak üzere tasarlanan güneş enerjili çadır ise şimdilik biraz ağır olarak düşünülmekte. Ağılığına sebep ise su üzerinde durmasını sağlayacak sert plastik zemininden kaynaklı.

Su üzerinde tasarlanan güneş enerjili çadır diğer güneş enerjili çadırlarda olduğu gibi dışarı ile bağlantı istemeden güneş panelleri ile tüm enerji gereksinmesini sağlayabilecek. Çadır deyip geçmeyin doğa ile baş başa kalmanın en güzel yollarından olan çadır güneş enerjili modelleri ile yaşamınıza ayrı bir tat katacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>