Salı , 30 Mayıs 2017
Anasayfa » Solar Haberler » Enerji Tasarrufu Bilinci

Enerji Tasarrufu Bilinci

32426 Enerji Tasarrufu Bilinci

Enerji sektöründe güzel bir proje de Yaşar Üniversitesi önderliğinde gerçekleşiyor. Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlılığın % 75 oranlarında olduğunu biliyoruz, bu oranı çekebildiğimiz kadar aşağıya çekebilmek için aslında yapmamız gereken öncelikle enerji konusunda tasarruf bilincini kavramak. Enerji konusunda tasarruf bilincini artıracak bir projeye imza atmaya hazırlanan Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencileri ve sanayi adamlarını da içeren bir grup girişimci Ege bölgesi Sanayi odası işbirliği ile anaokullarından ilköğretim ve üniversite öğrencilerine kadar programa katılacaklara enerji konusunda tasarruf yapma eylemine destek olacak bir eğitim planlanmış. Eğitimin ilk aşaması Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi anaokulu öğrencileri ile bu projenin mimarlarından olan Yaşar Üniversitesi endüstri öğrencileri arasındaki birkaç çevreci kişi tarafından şarkılar eşliğinde verildi, çünkü çocuklar müzikle öğrenmenin zevkini daha kolay ve çabuk varıyorlar.

Proje öncelikle anaokullarındaki küçük öğrencilerin daha küçük yaştan enerji tasarrufu bilincine sahip olmalarını amaçlıyor. Bu sebeple EBSO Verimliliği Derneği, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile ortaya çıkarılan ve kurulan anaokulundan üniversiteye enerji verimliliği bilincini artırmak isimli Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunacak ve kültürel anlamda birçok yönüyle ekonomik gelişimimize de destek olacak bir projeye imza atılıyor. Projenin mimarları enerji tasarrufu bilincini küçük yaştan başlayarak üniversitelere kadar hatta ev hanımlarını da kapsayacak birçok yaş grubuna ulaşması amacındalar. Burada bahsi geçen ev hanımları kadar ulaşması kavramı aslında çok çok önem taşıyor çünkü aslında enerji tasarrufu daha çok evlerimizde yapabileceğimiz bir kavram, ev hanımları da günlerinin büyük bir bölümünü evde geçirdikleri için aslında enerji ile ilgili tasarruf bilincini kazandırılması gereken ilk sıradaki kişiler onlar.

Projenin başlangıç noktası aslında türkiye’nin enerji konusundaki dış bağlantılılarını azaltmak, bu projenin devamında da ilk önce enerji tasarruf bilincini kazandırılması sonrasında da yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesi yer alıyor. Enerji kaynaklarına yapılan global anlamdaki son müdahaleler enerji konusunda ne kadar da dışarı bağımlı olduğumuzu gösteriyor ve bunun için bir şeyler yapılmasının gerektiğini ortaya son derece çarpıcı bir biçimde koyuyor.

Solarportall.com ekibi olarak bizler de Yaşar Üniversitesi’nin lider olduğu bu enerji tasarrufu alanındaki çalışmaya verdikleri desteklerden dolayı onlara çok teşekkür ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>